Manos Manos Κυριακή, 17 Μαΐου 2015
Αθλητικά
+ + -

Δεν κατάφερε την άνοδο ο Αρης!

Ο Άρης δυσκολεύτηκε κόντρα στον αξιόμαχο Ορφέα Ελευθερούπολης και αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0. Ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν ήταν αρκετό για την άνοδο, καθώς την ίδια ώρα ο Πανσερραϊκός επικρατούσε 1-0 της Δόξας Δράμας και έπαιρνε το εισιτήριο για τη Football League.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα κόντρα στον Ορφέα Ελευθερούπολης, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Γκαέλ Ενλουντουλού. Οι παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά μέχρι το 25' δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία των γηπεδούχων.

Ο Ενλουντουλού, ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών για τους "κίτρινους", είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 27', όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του  Παγκάκη. Οι παίκτες του Ορφέα προσπάθησαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν τον Γιάννη Φυσέκη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάουρο Πόι έχασε μία σπουδαία ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Άρη, αλλά ο Παγκάκης έσωσε την ομάδα του με τρομερή επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι "κίτρινοι" πίεζαν ασφυκτικά για το πολυπόθητο γκολ, ενώ η ομάδα της Ελευθερούπολης διατήρησε τον ρόλο του... αμυνόμενου. Στο 60' ο Πόι έχασε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία, καθώς ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι, από το μισό μέτρο!

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο οι παίκτες του Καλαϊτζίδη ανέβαζαν την απόδοσή τους. Στο 66' ο Κεχαγιάς έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Νάκα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαμαράς με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα για δεύτερη φορά στο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Παρά τις σημαντικές ευκαιρίες, οι "κίτρινοι" δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και το τελικό σφύριγμα έφερε θλίψη στις τάξεις της ομάδας, καθώς την ίδια ώρα ο Πανσερραϊκός επικρατούσε της Δόξας Δράμας με 1-0 και έπαιρνε το εισιτήριο για τη Football League.

Οι συνθέσεις:
Ορφέας Ελευθερούπολης: Παγκάκης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Βραμεντσάλης, Αϊβάζης, Τσίτσι (85' Βακιρτζής), Σαβελίδης, Χριστοδουλίδης, Θεοδωρίδης, Κερμενίδης, Κυγαής (78' Ζουμπούλης).

Άρης: Φυσέκης, Σαμαράς, Γκόλιας, Λιόνης, Φερνάντες, Νάκας, Σουνάς, Σανιά, Ενλουντουλού, Καπνίδης, Πόι.